PRACA DYPLOMOWA INŻYNIERSKA

  1. Problematyka pracy musi obejmować zagadnienia z zakresu gospodarki przestrzennej. Dopuszczalne jest, a niekiedy pożądane, aby praca nawiązywała do innych dziedzin wiedzy takich jak matematyka, informatyka, statystyka, geografia, prawo rzeczowe i administracyjne. 
     
  2. Tematyka pracy dyplomowej musi dotyczyć realizacji określonego zadania inżynierskiego zrealizowanego na obiekcie występującym w rzeczywistości.  Pod podjęciem realizacji zadania inżynierskiego należy zrozumieć zaplanowanie, przygotowanie, wykonanie i omówienie pracy inżynierskiej. 
     
  3. Tytuł pracy powinien być krótki. Odzwierciedlać powinien treści zawarte w pracy. Kolejne rozdziały powinny wynikać kolejno z siebie, prowadzić do pogłębienia omawianych i poruszanych kwestii. Na końcu pracy powinien znajdować się rozdział podsumowujący rozważania zawarte w pracy. Powinien on zawierać wypracowane, zaobserwowane uogólnienia w postaci wniosków.
     
  4. Układ pracy powinien uwzględniać:
    - jasno oznaczony główny cel zadania inżynierskiego w ramach określonego tematem zagadnienia;
    - prezentację metod badawczych wykorzystywanych w pracy.
     
  5. Jedną z podstaw oceny pracy jest właściwy dobór źródeł (instrukcje, zestawienia, wykazy, katalogi, literatura) i odpowiednie ich wykorzystanie:
    - student powinien opierać się na źródłach znanych o potwierdzonej jakości i dokładności oraz o określonej renomie.
    - zalecane jest wykorzystanie opracowań obcojęzycznych.
     
  6. W pracy konieczna jest dbałość o dokładność relacji oraz stosownie obiektywizmu naukowego:
    - pojęcia podstawowe w pracy muszą być jednoznacznie zdefiniowane i wyczerpująco wyjaśnione najlepiej na podstawie różnych źródeł;
    - opis materiałów powinien umożliwiać odróżnienie badań i wnioskowania własnego od  cudzego.
    - krytyczna polemika autora pracy jest zawsze dopuszczalna, wymaga jednak logicznej argumentacji, konsekwentnego zachowania terminologii oraz odniesienia do  poczynionych założeń i postawionych hipotez i tez pracy.
     
  7. Wkład własny autora pracy powinien polegać na:
    - zaprezentowaniu znajomości dziedziny wiedzy, z zakresu której napisana jest praca;
    - prezentacji własnego stanowiska poprzez samodzielnie zaplanowanie i wykonanie zadania inżynierskiego;
    - umiejętnym wykorzystaniu odpowiednich metod i sprzętu inżynierskiego dostosowanych do charakteru i tematyki pracy, a przy czym pożądane jest stosowanie  kilku metod;
    - umiejętności logicznej argumentacji i prawidłowego formułowania wniosków.
     
  8. W pracy można posługiwać się cytatami. Należy jednak pamiętać, że nadmierne używanie cytatów może świadczyć o braku umiejętności wyrażania własnymi słowami przytaczanych informacji.